Aktualności

Generał z Białogonu

Osiemnasty listopada to szczególny dzień: urodziny Naszego Generała.

EUGENIUSZ KERNER (1903-1993) urodził się na Białogonie i spoczywa na naszym cmentarzu. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Białogonie uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. Jako siedemnastolatek, z grupą kieleckich harcerzy, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w bitwie pod Warszawą dowodził grupą 60 harcerzy przy Armii Hallera. Później studia na Uniwersytecie Poznańskim, praca nauczyciela w Białogonie, Łęczycy i Słupczy. W latach 1930-1939 służba w Wojsku Polskim (Armia „Poznań”). Podczas kampanii wrześniowej kpt. Eugeniusz Kerner bohatersko broni Ojczyzny, walczy w bitwach nad Bzurą i pod Sochaczewem, w obronie Warszawy, a w końcowej fazie wojny w bitwie pod Kockiem…
Tyle wydarzeń w jednej biografii – a to dopiero początek dziewięćdziesięcioletniego życia człowieka, którego droga zaczyna się i kończy na Białogonie… Dzieciaki, również „dzielne dzieciaki z Dublina”, mają się od kogo uczyć:

Dzielne Dzieciaki z Dublina

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.