Generał z Białogonu

Osiemnasty listopada to szczególny dzień: urodziny Naszego Generała.

EUGENIUSZ KERNER (1903-1993) urodził się na Białogonie i spoczywa na naszym cmentarzu. Po ukończeniu Szkoły Powszechnej w Białogonie uczył się w Gimnazjum im. Mikołaja Reja w Kielcach. Jako siedemnastolatek, z grupą kieleckich harcerzy, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w bitwie pod Warszawą dowodził grupą 60 harcerzy przy Armii Hallera. Później studia na Uniwersytecie Poznańskim, praca nauczyciela w Białogonie, Łęczycy i Słupczy. W latach 1930-1939 służba w Wojsku Polskim (Armia „Poznań”). Podczas kampanii wrześniowej kpt. Eugeniusz Kerner bohatersko broni Ojczyzny, walczy w bitwach nad Bzurą i pod Sochaczewem, w obronie Warszawy, a w końcowej fazie wojny w bitwie pod Kockiem…
Tyle wydarzeń w jednej biografii – a to dopiero początek dziewięćdziesięcioletniego życia człowieka, którego droga zaczyna się i kończy na Białogonie… Dzieciaki, również „dzielne dzieciaki z Dublina”, mają się od kogo uczyć:

Dzielne Dzieciaki z Dublina