1 sierpnia

1 sierpnia o godz. 17:00 w Kielcach – przed Pomnikiem Harcerzy z Szarych Szeregów – odbyły się uroczystości 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Modlitwie w intencji żyjących Powstańców Warszawskich oraz w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych żołnierzy i osób cywilnych przewodniczył ks. Filip Korban, który w ostatnich tygodniach pomaga w naszej parafii.  Ksiądz Filip przypomniał zgromadzonym, iż to właśnie u nas, na Pietraszkach, nieoceniony ks. Mieczysław Połoska, proboszcz białogoński, ukrywał stu pięćdziesięciu ocalonych z Powstania Warszawskiego.

Przywołał również słowa poety, który oddał życie walcząc o wolność Ojczyzny, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – powstańca warszawskiego – zapisane w jego „Przypowieści”: Pan Bóg uśmiechnął się i wtedy powstała ziemia,/ Podobna do jabłka złotego i do zwierciadła przemian.

„Różnie to w dziejach bywało ze „złotymi jabłkami” na naszej ziemi ojczystej” – podsumował ks. Filip – „różne zwierciadła rozmaitych przemian kruszyły się w drobny mak… w tej wielkiej historii naszego wielkiego Narodu. Zawsze jednak nasz polski naród pokładał nadzieję w miłosierdziu Dobrego Boga, którego poeta-powstaniec nazywa Bogiem Uśmiechniętym”. I wezwał do pamięci o bohaterskich powstańcach, o walczącej Warszawie, o naszej Ojczyźnie… i do uśmiechu, byśmy z nadzieją patrzyli w Niebo, które jest celem naszej pielgrzymki przez ten świat.