Sakrament Chrztu Świętego

„Idźcie i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu

w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego” (Mt 28,19)

Chrzest jest pierwszym sakramentem i stanowi fundament całego życia chrześcijańskiego. Jest bramą życia w Duchu Świętym i „drzwiami” otwierającymi dostęp do innych sakramentów. Przez chrzest wchodzimy do Świętego Kościoła Powszechnego powiększając Jego organizm.

Skutki Chrztu:

– gładzi grzechy,

– daje życie nadprzyrodzone,

– włącza nas do wspólnoty Kościoła Świętego,

– daje udział w kapłaństwie Chrystusa.

Wymagane jest:

– aby chrzest zgłosili rodzice lub Ci, którzy ich prawnie zastępują (nie mogą ich w tej sprawie wyręczyć osoby trzecie, krewni lub przyjaciele),

– aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku /jeżeli jej zupełnie nie ma , chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie (KPK, kan 868)/

Kto może zostać chrzestnym?

– Chrzestnym dla dziecka, mogą być osoby, które otrzymały Sakrament Chrztu, Eucharystii i Bierzmowania

– Są osobami praktykującymi, które swoim życiem mogą dać przykład dziecku. Chrzestny pomaga rodzicom dziecka w wypełnianiu obowiązku chrześcijańskiego wychowania. Nie mogą być to osoby żyjące niezgodnie z wiarą i nauką Kościoła np. w związku cywilnym, konkubinacie, lub mający niewiele wspólnego z życiem Kościoła (osoby niepraktykujące)

– W przypadku uczniów szkół średnich, osoby które uczestniczą w katechezie szkolnej (UWAGA!!! Potrzebne jest zaświadczenie od katechety, że dana osoba uczęszcza na katechezę)

– Chrzestnymi nie mogą być rodzice dziecka.

Chrzestni spoza naszej parafii przedstawiają zaświadczenie swojego Księdza Proboszcza, że mogą pełnić tę funkcję.

Formalności związane z Sakramentem Chrztu:

– Rodzice zgłaszają chęć Chrztu dziecka do kancelarii przynajmniej 3 tygodnie przed planowaną uroczystością.

– Należy zabrać ze sobą do wglądu akt urodzenia dziecka z Urzędu Stanu Cywilnego.

– Należy podać dane personalne rodziców dziecka i rodziców chrzestnych.

– Zarówno rodzice, jak i chrzestni przygotowują się religijnie na Uroczystość Chrztu dziecka poprzez sakrament pokuty i pojednania, aby w dniu chrztu przyjąć Komunię Świętą (chyba, że rodzice nie mogą, np. z powodu małżeństwa cywilnego).

– Należy przynieść zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o życiu zgodnym z wiarą i odpowiadającym funkcji, którą mają pełnić.

– Do obrzędu Chrztu niezbędna jest biała szata i świeca dla dziecka.

– Gdyby Chrzest miał być przełożony z różnych przyczyn, należy o tym niezwłocznie poinformować parafię.

Rodzice dziecka, rodzice chrzestni stawiają się w zakrystii co najmniej 15 minut przed rozpoczęciem liturgii celem złożenia podpisów w księdze Chrztu Świętego.