40 + 40 + 40

W IV Niedzielę Wielkiego Postu warto popatrzeć uważnie w stronę Góry Przemienienia. Skoro przeżywamy Niedzielę „Laetare”, czyli niedzielę radości, więc zapraszamy do udziału w specjalnej misji: Misja „Modlitwa”. W skrócie:

40 + 40 + 40…!

Nie tylko dla czterdziestolatków (albo dla wielbicieli „Czterdziestolatka”). Otóż obraz Przemienienia Pańskiego ukrywa trzy „czterdziestki”. Oto Jezus, który czterdzieści dni pości na pustyni (Mt 4, 2). I Mojżesz, który otrzymuje tablice Przymierza (Wj 24, 18) i modli się przez czterdzieści dni i nocy na Górze Synaj. I wreszcie Eliasz, prorok jak ogień, który czterdzieści dni i nocy idzie na spotkanie z Bogiem na górze Horeb (1 Krl 19, 8). Trzy razy czterdzieści to łącznie 120 dni.

Zapraszamy wszystkich parafian do modlitewnego wyzwania: losujemy 120 osób, które przez trzy dni (40 osób w poniedziałek, 40 osób we wtorek oraz 40 osób w środę) podejmują kwadrans modlitewny, tzn. odmawiają jeden dziesiątek różańca świętego (najlepiej tajemnicę Przemienienia Pańskiego) oraz czytają jeden rozdział z ewangelii. Jakiś przykład…? Oczywiście: ktoś wylosował karteczkę – I 16:30 / J 8, czyli o godz. 16:30 w poniedziałek odmawia dziesiątek różańca i odczytuje ósmy rozdział Ewangelii Janowej (II oznacza wtorek, a III – środę).

Jeżeli ktoś wylosował jakiś „niewykonalny” termin, niechaj zadzwoni do kogoś z rodziny czy przyjaciół, aby… załatwić sobie zastępstwo. Ale wówczas wypada przyłączyć się do wielkiej modlitwy, którą o 21:00 odmawia cała Polska. Podobnie powinni postąpić wszyscy, którzy nie wylosowali swojej propozycji godzinowej do Misja „Modlitwa”. Sam sobie wyznaczam godzinę i fragment biblijny, którym pragnę przez jeden kwadrans włączyć się do świętowania IV Niedzieli Wielkopostnej, radosnej niedzieli „Laetare”.