AKADEMIA MODLITWY

Dziełko Hieronimianum, czyli miniporadnik zawierający piętnaście spotkań o modlitwie, dotarło na początku roku do wszystkich rodzin parafii w ramach pakietu kolędowego, zachęcając do refleksji nad stanem naszej duchowości. I do odmawiania „Niebieskiej koronki”… Jezu, Miłości moja, bądź uwielbiony i zmiłuj się nad nami! (św. Brygida, XIV wiek). W Niedzielę Biblijną powinniśmy zatem powołać do istnienia Akademię Biblijną Świętego Hieronima, wszak Święty Hieronim jest patronem biblistów!

Tymczasem zamiast wykładów biblijnych zapraszamy do udziału w Akademii Modlitwy, cyklu spotkań poświęconych mistyce, duchowości i kontemplacji. Nazwa akademii – MAGNALIANUM – pochodzi z Ewangelii Świętego Łukasza, z hymnu Magnificat, w którym wychwalamy Boga za MAGNALIA DEI – „wielkie dzieła Boże”. A ponieważ od Niedzieli Palmowej pojawiło się obok plebanii Pięć Magnolii, więc w herbie naszej akademii umieściliśmy kwiat magnolii. Magnoliowe Magnalianum… ależ to doskonały pomysł!

Parafialna Akademia Modlitwy…? Tak jest. Dla każdego, bo z modlitwą każdemu do twarzy. Dla wszystkich, bo wszyscy jej potrzebujemy, bardziej niż chleba. Wykłady o modlitwie podczas niedzielnej mszy, w ramach kazania, a w tygodniu zajęcia praktyczne.

Niektórzy powiedzą, że rzucamy się z motyką na słońce… Owszem! To słońce to blask, którym żyje serce człowieka, zjednoczonego z Bogiem poprzez miłość, pokorę i Eucharystię. To droga codziennej kontemplacji – powołanie chrześcijanina, bez którego trudno o wiarę i radość, o życie pełne cudowności.

[A propos magnolii, nasza piątka posiada jako patronów piątkę Świętych Karmelu: Świętą Edytę Stein, Bł. Elżbietę od Trójcy Świętej, Świętą Teresę Wielką, Świętego Jana od Krzyża oraz Świętą Teresę z Lisieux. Więcej, każde drzewko otrzymało już matkę chrzestną, która jest odpowiedzialna za rozkrzewianie kultu swojej świętej podopiecznej. Dzielne dzieciaki, które podjęły się magnoliowego zadania to Iza, Lena, Zuzanna, Julita… oraz Pani Ula].