Akrostych Białogoński

Akrostych to słowo, które można utworzyć z pierwszych liter wyrazów w zdaniu. Najbardziej znanym akrostychem jest greckie ΙΧΘΥΣ (ICHTHYS – „ryba”), stanowiące wyznanie naszej wiary i znak pierwszych chrześcijan: Ichthys (ΙΧΘΥΣ) składa się ze starogreckich słów –

ΙΗΣΟΥΣ, Ἰησοῦς (Iēsoûs) – Jezus
ΧΡΙΣΤΟΣ, Χριστὸς (Christós) – Chrystus
ΘΕΟΥ, Θεοῦ (Theoû) – Boga
ΥΙΟΣ, Υἱὸς (Hyiós) – Syn
ΣΩΤΗΡ, Σωτήρ (Sōtér) – Zbawiciel.

Nasz parafialny akrostych – AD 2023 – składa się z ośmiu wyrazów, których pierwsze literki utworzą nazwę: „BIAŁOGON”.

B jak BRUSZNIA

I  jak IDEAŁ

A jak ARCYDZIEŁO

Ł jak ŁASKA

O jak ODWAGA

G jak GÓRA

O jak OGIEŃ

N jak NIEBO

BRUSZNIA

Trzydziestometrowy krzyż na Bruszni to symbol Powstania Styczniowego w Kielcach. Podobnie jak obelisk ku czci Powstańców 1863 obok drewnianego stuletniego kościoła Przemienienia Pańskiego. Można nawet powiedzieć, że Parafia Białogońska to parafia powstańcza: malarz Piotr Michałowski produkował tu broń dla uczestników Powstania Listopadowego (co zaświadcza tablica w Kieleckiej Fabryce Pomp na Białogonie), a ks. Mieczysław Połoska, kapelan AK, po upadku Powstania Warszawskiego zorganizował w parafii pomoc dla ok. 150 osób, po powstaniu wyrzuconych ze stolicy. Zapewne Parafia na kieleckim Białogonie nie zasłużyła jeszcze na Order Orła Białego, ale medal Białogońskiego Skowronka to dobry pomysł: wiara i patriotyzm w radosnym sercu, oto przepis na dobre i szlachetne życie.

IDEAŁ

Mural patriotyczny przy nowym kościele zaprasza w przestrzeń duchowości karmelitańskiej: „5 x NIC” oraz hasło św. Teresy z Avila „SOLO DIOS BASTA” to ideał, do którego dąży Białogońska Wspólnota. Na Białogonie zobaczymy herb Powstańców 1863 oraz cykl grafik „Polonia” Artura Grottgera. Najnowszym duchowym odkryciem Parafian jest charyzmat milczenia, którym przez 50 lat żyła w klasztorze mniszek kamedulskich Matka Maria Barbara od Jezusa Eucharystii (1911-1999), nasza białogońska parafianka.

ARCYDZIEŁO

W ostatnich latach Parafia Białogon zorganizowała kilka inspirujących wydarzeń, łączących piękno fotografii i słowa poetyckiego: „Księga Psalmów Świętokrzyskich”, „Matki – mężne czy szalone?”, „Jan Paweł II – w stulecie urodzin” (wystawa filatelistyczna, z udziałem p. Władysława Szlęzaka, listonosza-stulatka z naszej parafii). Oczywiście pamiętamy, że największym arcydziełem powinien być każdy z nas, bowiem powołaniem człowieka jest przemienić się w duchowe dzieło sztuki. I wytrwale próbujemy złamać kod parafialnej „Zagadki van Gogha”.

ŁASKA

„Łaska Boża jest do zbawienia koniecznie potrzebna”, jak uczy VI prawd wiary. Białogon modli się o tę łaskę zbawienia odmawiając „Niebieską koronkę”, z XIV-wiecznym wersetem ze Świętej Brygidy Szwedzkiej: JEZU, MIŁOŚCI MOJA, BĄDŹ UWIELBIONY I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI. Modlitwy autorki „Tajemnicy szczęścia” sprowadziła do Polski Święta Jadwiga królowa, której duchowym herbem stały się inicjały „M” i „M”, tzn. Maria i Marta, siostry Łazarza z Betanii, przypominające o modlitwie pracy, które stanowią receptę na prawdziwie chrześcijańskie życie. Dla nas „MM” to zachęta do modlitwy o mądrość i miłość, których pragniemy uczyć się z Ewangelii.

ODWAGA

Parafia na Białogonie to nie tylko heroizm zmagań powstańczych. To również dzielny ksiądz Stanisław Staszic, który zakłada na naszej ziemi Hutę Aleksandra, w której wytapiano miedź, srebro i ołów, „by kruszcom polskim zajaśniało słońce”. To nasz rodak, gen. Eugeniusz Kerner (1903-1993), który jako siedemnastolatek, z grupą kieleckich harcerzy, walczył w wojnie polsko-bolszewickiej, w bitwie pod Warszawą dowodził grupą 60 harcerzy przy Armii Hallera. To patronka szkoły, hm. Natalia Machałowa (1916-1984), kochająca „kwiaty, muzykę i dzieci”. Walczyć za Ojczyznę i dla Ojczyzny pracować to postawy, których uczą nas nasi bohaterscy przodkowie.

GÓRA

Parafia Przemienienia Pańskiego to codzienna wędrówka na górę przemiany serca. Osobliwością naszej parafii są RBO (Rekolekcje Bez Okazji), które stanowią pretekst do spotkania mniej znanych mistrzów duchowości (jak Wilfried Stinissen OCD, Francisco Fernandez-Carvajal, Leonard Amossou Katchekpele). Nie zapominamy jednak o Naszych Ojcach Wiary: św. Janie Pawle II oraz bł. kard. Wyszyńskim (w ramach cyklu spotkań: „Sursum corda: Prymas do Papieża – Papież do Prymasa”).

OGIEŃ

Ogień zapala się od ognia, więc zamiast narzekać na ciemność, zapal świecę! Ta maksyma przypomina nam, że mistykami nie są tylko „ludzie ulepieni z ognia”, jak Eliasz i Mojżesz z Góry Przemienienia, ale też nasi najmłodsi parafianie. Dzieciaki i młodzież to wspólna troska rodzin, parafii oraz stowarzyszenia „JUVENTUS CHRISTIANA”, które nawiązuje do tradycji z roku 1921 (młodzież akademicka i jej heroiczni duszpasterze, ks. Edward Szwejnic, ks. Edward Detkens i ks. Tadeusz Jachimowski).

NIEBO

Wierzymy, że niebo jest blisko, na odległość serca. Skoro Pan Bóg dwadzieścia wieków temu zameldował się pod adresem „Nazaret”, więc nasz Białogoński Nazaret, nasze rodziny, wierne wartościom (wiara i pobożność, odwaga i miłość, i jeszcze pokora), potrafią z Bożą pomocą uzyskać „zmartwychwstanie serc”. I jeszcze – jak u Wyspiańskiego – usłyszeć, że… „to Polska właśnie!”

Ktokolwiek dotrwał do końca wyjaśnienia akrostychicznej wędrówki, może wziąć udział w osobliwej ankiecie:

Dolina Pięciu Kamieni/Ogród Przemienienia powinna powstać:

A) na kieleckim Białogonie, przy starym drewnianym kościele, który od stu lat stanowi wizytówkę Kielc?

B) w Parafii Przemienienia Pańskiego w Kielcach Białogonie, w której remont kościoła w stylu zakopiańskim prowadzą dzielni górale z Chochołowa?

C) w Mieście Scyzoryków, przy Ulicy Fabrycznej, przy której nad uroczym kościołem unoszą się okrzyki „Sursum corda” i „Solo Dios basta!”…?