Bp Jan Piotrowski poświęcił pomnik powstańców

W 160. rocznicę wybuchu Powstanie Styczniowego odsłonięto pomnik upamiętniający bohaterów stycznia 1863. Znak pamięci poświecił Biskup Kielecki Jan Piotrowski.

Uroczystości rozpoczęła Eucharystia w intencji bohaterów Powstania Styczniowego pod przewodnictwem Pasterza diecezji kieleckiej w kościele Przemienienia Pańskiego. Mszę świętą koncelebrował ks. major Krzysztof Ziobro – proboszcz Parafii Garnizonowej NMP Królowej Polski w Kielcach.

– Nasza polska ziemia, ozdobiona pięknem ziemi świętokrzyskiej to arena niezliczonych dziejowych wydarzeń walki o wolność i niepodległość, prawdę i sprawiedliwość, nadzieję oraz powodzenie. Przede wszystkim walkę o słuszne życiowe tego ludu i narodu – przypomniał bp Jan Piotrowski.

Podkreślił również, że chrześcijanin to człowiek, który idzie za Bożym światłem prawdy. – Tylko prawda daje wolność, z nią wszystko jest autentyczne. Bez niej wszystko jest groteską karykaturą. Był taki czas, kiedy część naszych braci i sióstr rozkochała się w pogańskich, oświeceniowych uwodzicielach, co zakończyło się rozbiorami Polski. Mimo to byli wielcy patrioci w środku wielu warstw społecznych. Cenili sobie bardziej wolność i prawdę, bardziej niż swoje własne życie. Odważnie stawali do walki z wrogiem niszczącym wiarę i polską kulturę – dodał biskup.

Następnie przypomniał on słowa powstańczego apelu z 1863 roku. Jak zauważył Biskup Kielecki zawierały one zachętę do walki, ale również wybaczenia.

Oto ten fragment: „Do broni więc, Narodzie Polski, Litwy i Rusi, do broni! bo godzina wspólnego wyzwolenia już wybiła, stary miecz nasz wydobyty, święty sztandar Orła, Pogoni i Archanioła rozwinięty. A teraz odzywamy się do Ciebie Narodzie Moskiewski: tradycyjnym hasłem naszym jest wolność i braterstwo Ludów, dla tego też przebaczamy Ci nawet mord naszej Ojczyzny, nawet krew Pragi i Oszmiany, gwałty ulic Warszawy i tortury lochów Cytadeli”.

Na zakończenie Eucharystii dzieci z naszej scholiki złożyły życzenia Księdzu Biskupowi z okazji przypadającej niebawem 9 rocznicy święceń biskupich.

Po Eucharystii zgromadzeni wierni udali się na parking przy drewnianym kościele, gdzie stanął pomnik. Tam, biskup Jan Piotrowski poświęcił nowy znak pamięci. Więcej o uroczystościach przeczytasz TUTAJ.

tekst za: emkielce.pl

Foto pomnika: Radio Kielce

Foto: Sławomir Mazur