Bp Marian Florczyk otworzył wystawę

Ksiądz Biskup Marian Florczyk otworzył przy naszym starym kościółku wystawę plenerową pt. „Matki – mężne czy szalone?”. Twórczynią prezentowanych fotografii jest Marta Dzbeńska-Karpińska, pochodząca z Kielc autorka książki pod tym samym tytułem. Problematyka dotyczy kobiet, które pomimo różnych przeciwności zdecydowały się na urodzenie dziecka.

Wystawa i książka opierają się na 26 autentycznych historiach, pełnych dramatyzmu, ale zakończonych szczęśliwie. Ekspozycja stanowiąca rodzaj przejmującego świadectwa o macierzyństwie. Autorka odwiedziła wiele miejscowości w Polsce i Europie. Wystawa będzie dostępna do niedzieli, 8 maja.

Bp Marian Florczyk, otwierając wystawę, wyraził nadzieję, że wiele osób modlących się w kościółku na Białogonie, obejrzy tę ekspozycję i wyciągnie wnioski. Zwrócił uwagę na dramatyczną liczbę aborcji, np. na Ukrainie.

– Poprzez wystawę wskazujemy na radość życia i cud istnienia – powiedział ks. proboszcz Stefan Radziszewski.

Autorka wystawy opowiada, że w wyniku długich poszukiwań udało jej się dotrzeć do 26 kobiet, które zdecydowały się opowiedzieć o swoich przeżyciach. „Tak powstała opowieść o odwadze, o miłości, o zwycięstwie życia, o ekstremalnych wyborach zwyczajnych ludzi, o nadziei – tłumaczy Marta Dzbeńska Karpińska. – O męstwie, które pozwoliło sfotografowanym przeze mnie kobietom przezwyciężyć lęk przed śmiercią i, chociaż było to wielkim trudem, uzdolniło je do gotowości złożenia ofiary z własnego życia lub narażenia na szwank zdrowia w imię wartości jaką stanowiło dla nich życie ich nienarodzonych dzieci” – zaznacza autorka.

Marta Dzbeńska-Karpińska jest dziennikarką i fotografką, z wykształcenia politologiem i menadżerką, absolwentką Studium Fotografii Związku Polskich Artystów Fotografików w Warszawie. Jest współzałożycielką portalu wrodzinie.pl i jego redaktorką.

tekst za: ekai.pl

Foto: Agnieszka Dziarmaga