Aktualności

Chrystus został złożony w grobie

W Wielki Piątek Kościół wspomina Mękę i Śmierć Chrystusa. Od najdawniejszych czasów w tym dniu nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień postu ścisłego i umartwienia.

Od rana trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w ołtarzu wystawienia – tzw. Ciemnicy. Na tablicy ogłoszeń pojawiła się wyjątkowa klepsydra – informująca o śmierci Jezusa Chrystusa.

O godz. 17.00 rozpoczęła się Droga Krzyżowa, którą poprowadził ks. Proboszcz. Rozważania do poszczególnych stacji przygotowała Wspólnota Domowego Kościoła – Oaza Rodzin.

Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Michał. Rozpoczęła się ona w ciszy. Po przybyciu do ołtarza kapłani upadli na twarz w postawie prostracji – największego uniżenia się człowieka oraz smutku i bólu Kościoła.

Podczas Liturgii Słowa wysłuchaliśmy opisu Męki Chrystusa wg św. Jana, następnie ks. Michał wygłosił homilię. – Krzyż jest miarą miłości Jezusa do mnie, Krzyż mówi mi jak wielka to miłość. Krzyż jest punktem szczytowym życia Jezusa. Na nim wypełnia On swoje dzieło i objawia chwałę Ojca – mówił kaznodzieja, który także zachęcił, aby po przybyciu do swoich domów ucałować swoje domowe krzyże.

Po Liturgii Słowa rozpoczęła się uroczysta Modlitwa Powszechna zawierająca w tym roku 11 wezwań i obejmująca wszystkie potrzeby Kościoła i świata. Jedno z wezwań modlitwy nawiązywało do obecnej sytuacji epidemicznej na świecie. Prosiliśmy w niej, aby Pan „przywrócił zdrowie chorym, dał siły tym, którzy się nimi opiekują, pocieszył płaczące rodziny, a zmarłym dał pełnię odkupienia”.

Następnie rozpoczęła się Adoracja Krzyża. Główny celebrans trzy razy zaintonował: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło Zbawienie świata”. Wierni w tym roku podchodząc do Krzyża oddawali cześć poprzez przyklęknięcie. Można było także złożyć ofiarę na Boży Grób w Jerozolimie i na chrześcijan żyjących w Ziemi Świętej.

Po zakończeniu Adoracji miał miejsce obrzęd Komunii świętej przechowywanej ze Mszy Wieczerzy Pańskiej odprawionej poprzedniego dnia.

Na zakończenie liturgii Wielkiego Piątku procesyjne przeniesiono Najświętszy Sakrament do Grobu Pańskiego, gdzie rozpoczęła się Adoracja. Po zakończeniu obrzędów księża wikariusze obnażyli główny ołtarz.

Foto: Sławomir Mazur

______________________

Zapraszamy na adorację przy Grobie Pańskim

 

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.