Aktualności

Cztery okruchy wieczności

W czasach apostolskich Kościoły wysyłały do siebie listy. Ta eklezjalna epistolografia jest świadectwem wiary i jedności Kościoła. Ludzie listy piszą… a przynajmniej mogliby. Kościół z Laodycei do Kościoła w Koryncie, Kościół w Kolosach do Kościoła w Smyrnie, a Kolosanie do Tesaloniczan. Et cetera, et cetera. Warto wskrzesić ten apostolski zapał epistolograficzny… i dlatego piszemy ten krótki list:

List Kościoła Przemienienia Pańskiego na Białogonie

do Kościoła Wniebowziętej Matki Bożej we Włoszczowie

Z wielką zazdrością patrzymy w stronę Waszej Matki Bożej Włoszczowskiej, Opiekunki Rodzin. W połowie XVII wieku objawiła się dzieciom, w towarzystwie Świętego Józefa i Świętego Joachima. Skoro Objawienie Pańskie, popularnie nazywane Świętem Trzech Króli, zaprasza nas, byśmy oznaczali swoje drzwi napisem:

K + M + B   albo  J + M + J (Jezus + Maryja + Józef),

to może przed uroczystością Matki Bożej Włoszczowskiej warto – wspominając objawienia sprzed prawie czterech wieków – umieścić na drzwiach naszych domów (gdzie, jak gdzie, ale we Włoszczowie to dobry pomysł) inny napis:

M + J + J

(Maryja + Józef + Joachim),

Co prawda nieustannie wspominamy Matkę Najświętszą, nie tylko różańcowo, co prawda obchodzimy Rok Świętego Józefa, który pomimo milczenia przemawia do nas jako Opiekun Kościoła, jednak Święty Joachim nadal pozostaje w cieniu. Gdzie, jak gdzie, ale we Włoszczowie wspominajmy go w ramach Nowenny przed Odpustem Matki Bożej Włoszczowskiej (9 dni z modlitwą Pod Twoją obronę), rozmyślając nad czterema naukami Świętego Joachima, czyli czterema okruchami wieczności:

Po pierwsze: ZAPOMNIJ O SOBIE – niechaj miłość zwycięży egoizm!

Po drugie: ZASŁUCHAJ SIĘ W BOGA – niechaj napełni Cię moc Jego Ewangelii!   

Po trzecie: ZAKOCHAJ SIĘ W EUCHARYSTII – i bądź dobry jak chleb!

Po czwarte: ZACHWYĆ SOBĄ INNYCH – miej odwagę, aby być misjonarzem Jezusa!

Cztery nauki Świętego Joachima, patrona od pokory i mądrości (i jeszcze nauczyciela miłości i odwagi) to cztery okruchy wieczności dla naszych stęsknionych Boga dusz. Subtelne iskierki wiary, którym patronuje Święty Joachim. Po prostu: pełne prostoty „joachimki” – aby je usłyszeć musisz przybyć do Włoszczowy, tutaj jest źródło łaski dla nas i dla naszych rodzin.

 

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.