Aktualności

CZYTAJMY PISMO ŚWIĘTE – Krótka instrukcja obsługi

Najpierw otwieram Biblię. A zaraz potem siadam z wrażenia. Trudno tak stać, jak bocian na jednej nodze. Siadam z wrażenia, bo oto Księga życia mówi do mnie. Po prostu siadam i zaczynam czytać.

Mały tekst, maleńki, niczym okruch chleba, który pragnę nieść w moim sercu, w mej pamięci. Nieść przez kolejne godziny mego życia. Pokornie, cierpliwie, z miłością. Nieść niczym światło świecy, nad którym trzeba troskliwie czuwać. (Pewno dlatego ten anioł stróż, specjalista od „Boga w nas”). A gdy już idę – niosąc w sobie światło Księgi – to próbuję się modlić. Najprostszą modlitwą. Aniele Boży… a potem Anioł Pański… i jeszcze Modlitwa do Świętego Michała Archanioła. Staję się powoli „Siostrą od Aniołów” albo „Bratem Anielskim”. Całkowicie szalony pomysł? Si, Si…!, mówią Włosi, zadowoleni z naszego szaleństwa. Wielkiego Szaleństwa, któremu na imię Miłość. Któremu na imię Serce Jezusa. Które napełnia łaską. Tak, tak, odpowiadamy spokojnie, nasze Towarzystwo Analfabetów Katolickich (pod egidą Tej z Jasnej Góry i z Ostrej Bramy, i jeszcze Pani Łaskawej) nie lęka się oskarżeń o dewocję i dziwaczność. Polscy moherowi katolicy idą do Nieba. Modląc się modlitwami wielkich mistyków: Jezu, Miłości moja, bądź uwielbiony – i zmiłuj się nad nami! Anielskie serca zwyciężą. Amen. I jeszcze Alleluja!

Powróćmy jednak do czytania Pisma, do odczytywania jednego czy dwóch wersetów. Dlaczego tak krótko? Tylko jedna chwila, zamiast godziny, a przynajmniej jednego kwadransa? Ta krótka modlitwa jest niczym uwalnianie światła spomiędzy wersetów Biblii, jakby jakiś anioł stróż trzymał tam straż, a nasza lektura pozwalała mu ruszyć w drogę – z nami! Tak trzeba czytać – a napełni nas świetlista anielskość. Warto też mieć przy sobie ołówek, żeby w naszym egzemplarzu zakreślać… zakreślać… zakreślać… Dzięki temu po miesiącu „mamy” już sto swoich (w sensie: oswojonych) cytatów, a po roku… ponad tysiąc! Amen. Alleluja-amen! 

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.