„Fultonszinki”

CZTERY ISKIERKI PRZECIWKO ROZPACZY
(adwentowe nauki abpa Fultona Sheena, czyli „fultonszinki”)

W czasach apostolskich Kościoły wysyłały do siebie listy, dając świadectwo wiary i jedności Kościoła. Warto wskrzesić ten apostolski zapał epistolograficzny… I dlatego piszemy ten krótki list, „na chwilę” przed Świętami Bożego Narodzenia:

List Kościoła Przemienienia Pańskiego na Białogonie

do Kościoła Wniebowziętej Matki Bożej we Włoszczowie

Cztery nauki Świętego Joachima, patrona od pokory i mądrości (i jeszcze nauczyciela miłości i odwagi) to cztery okruchy wieczności dla naszych stęsknionych Boga dusz. Subtelne iskierki wiary, którym patronuje Święty Joachim. Po prostu: pełne prostoty „joachimki”, które towarzyszyły naszym rekolekcyjnym spotkaniom w Wielkim Poście 2021:

Po pierwsze:  ZAPOMNIJ O SOBIE – niechaj miłość zwycięży egoizm!

Po drugie:  ZASŁUCHAJ SIĘ W BOGA – niechaj napełni Cię moc Jego Ewangelii!

Po trzecie:  ZAKOCHAJ SIĘ W EUCHARYSTII – i bądź dobry jak chleb!

Po czwarte:  ZACHWYĆ SOBĄ INNYCH – miej odwagę, aby być misjonarzem Jezusa!

Do czerech „okruchów wieczności” dodajmy – w adwencie Anno Domini 2021 – cztery nauki, którym patronuje abp Fulton J. Sheen. Cztery rekolekcyjne kamyki w naszej wspólnej drodze do Betlejem:

PRAWDA – MIŁOŚĆ – WIARA – NADZIEJA.

Warto żyć prawdziwym życiem, kochać prawdziwą miłością i szukać prawdziwej mądrości. (Dalej kursywą cytaty z nauczania abpa Fultona J. Sheena).

Poza i ponad zarówno informacją, jak i wiedzą jest mądrość, która rodzi się z cnotliwego życia i oświecenia ducha. Nie zależy ona w sposób konieczny od uczenia się, od badań czy od wykształcenia. Kiedy w życiu przychodzi wielki kryzys, kiedy smutek przytłacza, kiedy człowiek ma pokusy, żeby iść naprzód na skróty – trzeba zawsze skonsultować się z kimś cnotliwym i mądrym.

Bóg kocha cię mimo twej bezwartościowości. To Jego miłość uczyni cię lepszym, a nie twoja poprawa sprawi, że On cię pokocha. Powtarzaj sobie często w ciągu dnia: „Bóg mnie kocha, On jest po mojej stronie, ramię w ramię ze mną”.

Zamiast taplać się w błocie głupoty, nienawiści i zła warto przejść na stronę Boga – On kocha nas za nic, kocha bezinteresowną miłości, która nigdy się nie kończy i która zaprasza do porzucenia tymczasowości oraz do podążania w stronę tego, co wieczne.

„Bądź spokojny i wiedz, że jestem Bogiem”. Aktywizm nie rodzi teologów. Wielu ludzi nie jest pewnych Boga, bo nigdy nie są spokojni. Dzisiejsza porażka kościołów bierze się po części z ich wielkiego wylania na zewnątrz. Od czasu do czasu ludzi ci powinni prosić o ciszę do życia, żeby przestać słyszeć głosy świata. Głos Boga daje się słyszeć tylko w spokoju. Dobre wieści czekają na każdego, kto przestanie gadać i usłyszy pukanie do drzwi.

Poprawnie rozumiana wolność mieści się w obrębie prawa naszej natury, a nie poza nim. Spróbuj być tak postępowy i mieć tak otwarty umysł, żeby narysować żyrafę z krótką szyją czy trójkąt o czterech bokach. Zobaczysz, co ci z tego wyjdzie.

Warto wierzyć, bo Dzieciątko Jezus naprawdę przychodzi i staje przed drzwiami naszego serca. Pan Bóg przychodzi, aby nam otworzyć niebo – naprawdę „Bóg mieszka tam, gdzie Go przyjmują”.

Jest wielce prawdopodobne, że pogoń za tożsamością to w istocie pogoń za samolubnym EGO. Simone Weil napisała: „Myśleć o sobie, to nie moja sprawa. Moja sprawa to myśleć o Bogu. To rzecz Boga – pomyśleć o mnie”. Tutaj się zaczyna słuchanie.

Każdy ziemski ideał ginie, gdy się go posiądzie. Im bardziej materialny jest nasz ideał, tym większe nim rozczarowanie; im bardziej duchowy, tym mniej pryska iluzji.

I warto z cudownym zdumieniem odkryć, na nowo odkryć, że jesteśmy dziećmi: jestem dzieckiem Bożym, pełnym radości i światła. Codziennie od nowa zapala się w moim sercu światełko nadziei. Pamiętajmy zatem o radach Naszego Arcybiskupa:

Gdy wytykamy ludziom rzeczy w nich najgorsze, wpychamy ich w nienawiść albo w beznadzieję. Gdy im mówimy, że oczekujemy od nich czegoś lepszego – dostają od nas nadzieję.

Czym innym jest powiedzieć dziecku: „Idź, umyj ręce, są brudne!”, czym innym: „Co myślisz o swoich rękach?” Wolność myślenia zawsze służy posłuszeństwu.

Astronom nie porzuca swej nauki dlatego, że nie znajduje codziennie jakiejś nowej planety; poeta nie porzuca poezji dlatego, że nie co dzień wychodzi spod jego pióra wspaniały wiersz. Wypada dodać: Pan Bóg nie porzuca człowieka, pomimo że znowu nie udało się nam dzieło nawrócenia.  Nie udało…? Ależ z Bożą pomocą musi się udać! Pod troskliwą opieką Matki Bożej Opiekunki Rodzin – na nowo staniemy się Rodziną Dzieci Bożych.

Epilog

Adwentowe spotkania dobiegły końca, jednak… Włoszczowa zaprasza Białogon (a Białogon zaprasza Włoszczowę) na „Rekolekcje Bez Okazji” (RBO), które już wkrótce: 17-19 lutego 2022. Zaplanowano spotkania w formacie OCD, dedykowane modlitwie – miejmy nadzieję, że Arcybiskup też przybędzie!