Światowy Dzień Chorego

W piątek, 11 lutego 2022 r. wspominaliśmy 164 rocznicę pierwszego objawienia się Matki Bożej ubogiej Bernadecie Soubirous w Lourdes. Od 1992 r. – z woli Ojca Świętego Jana Pawła II – ten dzień jest obchodzony jako Światowy Dzień Chorego.

O godz. 17:00 w naszym kościele została odprawiona Msza święta w intencji wszystkich chorych i ich opiekunów. W czasie Mszy był  udzielany Sakrament Chorych.

 

Najczęściej jako biblijny fundament namaszczenia chorych wskazuje się nowotestamentowy tekst: „Choruje ktoś wśród was? Niech sprowadzi kapłanów Kościoła, by się modlili nad nim i namaścili go olejem w imię Pana. A modlitwa pełna wiary będzie dla chorego ratunkiem i Pan go podźwignie, a jeśliby popełnił grzechy, będą mu odpuszczone” (Jk 5, 14-15). Kapłani modlą się zatem nad chorymi i namaszczają ich olejem w imię Jezusa Chrystusa.

 

Sakrament namaszczenia chorych łączy człowieka z Chrystusem Panem, umacnia go, sprawiając, że chory ma dość odwagi w wierze, by pogodzić się z zaistniałą sytuacją, która przecież może nawet skończyć się śmiercią. Dlatego też choremu w niebezpieczeństwie śmierci udziela się tzw. wiatyku.

  

Warto w tym miejscu jeszcze raz przypomnieć, że sakrament chorych jest przeznaczony dla ludzi przytomnych – i nie jest ostatnim namaszczeniem, jak przyjęło się mówić. Stąd też kapłana wzywamy, kiedy chory jest przytomny, pragnie się wyspowiadać, przyjąć Komunię świętą i namaszczenie świętymi olejami.  

> Orędzie Papieża Franciszka na XXX Światowy Dzień Chorego