Aktualności

Ksiądz Biskup Marian Florczyk poświęcił gromnice

W środę, 2 lutego 2022 r. przeżywaliśmy Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane w naszej polskiej tradycji także Świętem Matki Bożej Gromniczej. Podczas Mszy świętej o godz. 17:00 gościliśmy Księdza Biskupa Mariana Florczyka, który dokonał poświęcenia świec dzieciom klas III – przygotowującym się do I Komunii Świętej.

Wraz z księdzem biskupem Mszę świętą koncelebrowali: ks. Stanisław Król – dziekan dekanatu Kielce-Zachód, ks. dr Karol Zegan – dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Diecezjalnej w Kielcach, ks. Michał Olejarczyk – wykładowca muzyki kościelnej w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach oraz Diecezjalny Duszpasterz Organistów, ks. dr Grzegorz Jędrzejczyk – sekretarz księdza biskupa oraz nasi księża wikariusze Tomasz i Michał.

Eucharystia rozpoczęła się w ciemności – przy blasku zapalonych gromnic.

– Świeca nabiera szczególnego znaczenia dzięki płomieniowi, który rozjaśnia ciemności. Znaczenia nabierają również gromnice, które niegdyś stawiano w oknach podczas burzy. Przyjmujcie światło Chrystusa i podtrzymujcie je – mówił podczas homilii bp Marian Florczyk.

– W Anglii i Ameryce bardzo znany jest obraz angielskiego malarza, który nosi tytuł „Światłość świata”. Przez wielu znawców sztuki określany jest on jako jedno z najszlachetniejszych dzieł sztuki sakralnej. Przedstawia on Jezusa z rozświetloną lampą, kołaczącego nocą do zamkniętych drzwi domu. Jego twarz jest smutna i zatroskana. Wokół domostwa rozciąga się ciemny ogród z poniszczonymi drzewami, obrośnięty chwastami i cierniami. Panująca noc symbolizuje zło – mówił bp Florczyk.

– Jezus z lampą puka do zakratowanych drzwi, które na zewnątrz nie mają klamki. Można je otworzyć jedynie od środka. W tej ponurej ciemności tylko od Jezusa i jego lampy bije światłość. Pukał on do domu po to, aby wnieść tam ten blask. Bo kiedy światłość dostanie się do domu, to wówczas i ogród nie będzie straszył ciemnością – kontynuował bp Marian Florczyk.

Gromnica ma nas chronić od burzowych gromów, a także jest symbolem umocnienia wiary.

Podczas modlitwy wiernych dzieci prosiły m.in. o pokój i zgodę na całym świecie – szczególnie na Ukrainie i w Rosji, wybrzmiała modlitwa za sportowców z racji zbliżających się Igrzysk Olimpijskich oraz modlono się za osoby konsekrowane w dniu ich święta.

Po Komunii świętej słowa wdzięczności wypowiedział ks. proboszcz Stefan Radziszewski. Po Mszy dzieci złożyły specjalne szarfy w kolorach niebieskim i białym z wypisanymi cytatami z Pisma Świętego, które zbudują „drabinę do nieba”, a w maju… drzewko biblijne.

2 lutego w Kościele obchodzimy również Światowy Dzień Życia Konsekrowanego, który został ustanowiony przez papieża św. Jana Pawła II. Modlimy się za osoby, które swoje życie zawierzyły na służbę Bogu oraz ludziom w zakonach, zgromadzeniach i instytucjach świeckich. Ofiary zebrane w czasie Mszy świętych w tym dniu są przeznaczone na potrzeby zakonów klauzurowych działających w naszej diecezji.

Foto: Sławomir Mazur

   > Relacja na stronie Diecezjalnego Radia eM Kielce

 

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.