Madonna z Chochołowa

A właściwie nie z Chochołowa… Ale to bardzo długa historia!

Historia, którą znają uczestnicy ostatniego nabożeństwa fatimskiego.

Historia, którą w podtytule można nazwać nie tyle SPRAWĄ DLA REPORTERA, co bardziej „Sprawą (dla) Matki Bożej”.

Historia pięciu rodzin spod Lidzbarka Warmińskiego, którym tuż przed Bożym Narodzeniem spłonął dom.

Historia nieszczęścia, z którego z pomocą Bożej Opatrzności i dobrych ludzi (a wiemy, że Pan Bóg posługuje się ludźmi, aby okazać swoją pomoc) udaje się odbudować dobro.

Historia, której początek powinniśmy zapisać w takiej właśnie formie:

„Madonna z Chochołowa wezwała pewnego Józefa, męża Janiny, ojca Jakuba, Macieja i Magdy, aby wyruszył na północ, w daleką drogę (ponad siedemset kilometrów), by w ciemnościach zapalił iskierkę nadziei…”

Trochę ta historia przypomina przypowieść o miłosiernym Samarytaninie. I pozwala nam z uśmiechem gromko zawołać: SURSUM CORDA – W GÓRĘ SERCA!

Już za chwilę rozpoczynają się prace przy starym, drewnianym kościółku Przemienienia Pańskiego, które powierzyliśmy góralom z zaprzyjaźnionej Parafii Świętego Jacka z Chochołowa. I Świętemu Józefowi, bo całkiem niedawno gościł w naszym drewnianym kościółku. I jeszcze Tej, która jest Matką Nieustającej Pomocy i Matką Miłosierdzia, Królową Jasnogórską i Panią Fatimską, Madonną z Wiktorówek i Ludźmierza, i jeszcze Madonną z Chochołowa i Białogonu. SURSUM CORDA!  I jeszcze: SOLO DIOS BASTA!

 

Zdjęcie: Andrzej Kosakowski