Aktualności

Nasz Proboszcz

Ks. Jan Pałys
(1939-2017)
Proboszcz na Białogonie w latach 1988-1996

Urodził się 2 stycznia 1939 r. w Solcu-Zdroju w rodzinie Jana i Zofii z d. Ksyków. Wzrastał w klimacie kochającej się i głęboko wierzącej rodziny. Od lat najmłodszych rodzice przekazywali Jankowi i pozostałym dzieciom zasady wiary, a Szkoła Podstawowa w Solcu-Zdroju była miejscem, gdzie zdobywał wiedzę i kształtował swoją osobowość. Po skończeniu szkoły podstawowej rozpoczął naukę w Liceum Ogólnokształcącym w Busku-Zdroju. To tu uczyli go wspaniali, wykształceni przed wojną nauczyciele, którzy nie tylko uczyli, ale wychowywali. Jan był jednym z lepszych uczniów w Liceum – świetnie radził sobie z przedmiotami ścisłymi i chyba to zdecydowało, że wybrał AGH w Krakowie, aby tam studiować. Bóg jednak pukał do jego serca od dawna i mówił: „chodź za Mną” – i tak zrobił. Zrezygnował ze studiów na AGH i wstąpił do WSD w Kielcach, które ukończył w 1964 r. Święcenia prezbiteratu otrzymał 20 czerwca 1964 r.

Pierwszy jego wikariat to Sułoszowa, a później Bolesław, Słomniki, Jędrzejów i Miechów. W 1981 r. został ekonomem parafii Przesławice, a od 1982 r. – jej proboszczem. W 1988 r. został administratorem parafii Przemienienia Pańskiego w Kiecach-Białogonie, a od 1996 r. proboszczem parafii Bodzentyn.

W 2003 r. poprosił, ze względu na stan zdrowia, o przeniesienie w stan spoczynku. Zamieszkał w Busku-Zdroju, gdzie przez kilkanaście lat pomagał duszpastersko parafiom w Busku. W sposób szczególny angażował się w pomoc w parafii św. Brata Alberta Chmielowskiego, gdyż na teranie tej parafii mieszkał. Trzy lata przed swoją śmiercią zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Kielcach, ale nadal wyjeżdżał do buskich parafii pomagać w spowiedzi i uczestniczyć w ważnych dla parafii uroczystościach. Często również zapraszali go do siebie proboszczowie z dekanatu buskiego. Będąc w Kielcach zaangażował się w pomoc w parafii św. Maksymiliana, tam też codziennie odprawiał Mszę św.

Jak można podsumować życie ks. Jana Pałysa? Był człowiekiem cichym, pokornym, światłym kapłanem i gorliwym w pracy duszpasterskiej. Wiedział, że duszpasterstwo jest na pierwszym miejscu, a dopiero później aktywność w innych dziedzinach. Ks. Biskup docenił pracę duszpasterską ks. Jana i 16 marca 1993 r. odznaczył go godnością Kanonika Honorowego Kapituły Kolegiackiej Wiślickiej. Cenił to odznaczenie, ale w szatach się nie pokazywał – co też jest charakterystycznym rysem jego osobowości.

Odszedł do Pana szybko. Bóg oszczędził mu długich cierpień, zabierając go w stanie śpiączki farmakologicznej 10 lipca 2017 r. w szpitalu na Czerwonej Górze. Msza św. żałobna pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego, który także wygłosił homilię, została odprawiona w kaplicy Domu Księży Emerytów w Kielcach 12 lipca 2017 r.  godz. 9.30. Koncelebrowało 93 kapłanów. Msza św. pogrzebowa została odprawiona tego samego dnia o godz. 12.30 w kościele parafialnym w Solcu-Zdroju. Przewodniczył Ksiądz Biskup Marian Florczyk, który także wygłosił homilię. Koncelebrowało 60 prezbiterów.

Ciało Zmarłego zostało złożone w grobowcu rodzinnym na cmentarzu parafialnym w Solcu-Zdroju.

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.