Aktualności

Nasz Proboszcz

Ks. Franciszek Sieradzki
(1892-1976)
Proboszcz na Białogonie w latach 1950-1970

Franciszek Sieradzki urodził się 31 lipca 1892 r. w Janowie Podlaskim, w rodzinie Józefa i Filipiny z d. Jędruszak. W 1904 r. wstąpił do gimnazjum w Pińczowie, 5 lat później – po jego ukończeniu – rozpoczął formację w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach. Po odbyciu studiów filozoficzno-teologicznych, dnia 31 lipca 1915 r. przyjął święcenia prezbiteratu z rąk biskupa Augustyna Łosińskiego.

Pełnił obowiązki wikariuszowskie w następujących parafiach: Gołaczewy, Kazimierza Wielka, Będzin, Strzemieszyce i Sosnowiec. Następnie został proboszczem w Rachwałowicach.

6 października 1947 r. został mianowany proboszczem w Imielnie i dziekanem dekanatu jędrzejowskiego, jednak stanowisk tych nie objął i pozostał nadal w Rachwałowicach.

31 sierpnia 1950 r. został mianowany proboszczem parafii Przemienienia Pańskiego na Białogonie, gdzie pracował przez ponad 20 lat, aż do przejścia na emeryturę dnia 12 listopada 1970 r. Następnie zamieszkał w Domu Księży Emerytów w Kielcach.

Dnia 3 sierpnia 1976 r., po dłuższej chorobie, zaopatrzony Sakramentami świętymi, zmarł w Szpitalu Wojewódzkim w Kielcach. Msza św. żałobna została odprawiona w kaplicy Domu Księży Emerytów w Kielcach, następnie Ciało Zmarłego zostało przewiezione do drewnianego kościoła Przemienienia Pańskiego w Kielcach – Białogonie. Mszę św. pogrzebową odprawił ks. biskup Jan Gurda, homilię wygłosił ks. Zdzisław Bartosz, proboszcz parafii Białogon. Koncelebrowało ponad 30 kapłanów. W pogrzebie uczestniczyło liczne grono białogońskich parafian. Ks. Franciszek Sieradzki został pochowany na cmentarzu parafialnym w Białogonie.

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.