Aktualności

Nie bój się (11)

Liturgia godzin, czyli brewiarz, to modlitwa codziennie odmawiana przez kapłanów i osoby duchowne na całym świecie. Vinny Flynn pisze, że „coraz więcej osób świeckich, zarówno mężczyzn, jak i kobiet, uświadamia sobie, że ta forma modlitwy nie jest wyłącznie zarezerwowana dla duchownych”. Wolno modlić się brewiarzem podczas adoracji! Wsłuchiwać się w przesłanie psalmów, tekstów biblijnych i nauczania świętych w ramach nawiedzenia Najświętszego Sakramentu. A zatem, ZAPLANUJ SWOJE GODZINY na modlitwę brewiarzową. Modlitwy Liturgii godzin w wersji czterotomowej, albo w jednym tomie „brewiarza dla świeckich”, albo w wersji internetowej, pozwalają na spotkanie ze Słowem Bożym w naszej codzienności. Warto zaplanować codzienne odmawianie Jutrzni albo Nieszporów, warto kończyć dzień Kompletą, warto zasłuchać się w święte teksty Godziny czytań. Chociażby w hymn przeznaczony na kolejne środy IV tygodnia psałterza:

 

Ty, który jesteś Początkiem i Kresem,

Stworzyłeś wszechświat, by głosił Twą chwałę;

Ty zasadziłeś na łąkach istnienia każdego z ludzi

Jak drzewo nad wodą.

 

Poisz go deszczem swej łaski ożywczej,

Przed zła wichurą ochraniasz miłością,

Dajesz mu siłę, by przetrwał cierpienie

Podobne burzy łamiącej konary.

 

Czekasz cierpliwie, aż wiarą rozkwitnie

I wyda owoc dojrzalej mądrości;

Wtedy przenosisz swe drzewo strudzone

Do jasnych sadów wiecznego pokoju.

 

Ojcze i Synu, i Duchu płomienny,

Jedyny Boże i pełnio dobroci,

Tobie składamy podziękę za życie

I Twoją świętość sławimy w pokorze. Amen.

 

Istnieją różne możliwości modlitwy brewiarzem. „Ci, którzy spróbowali modlić się Liturgią godzin, szybko ją pokochali”, zapewnia Vinny Flynn.

Odmawiając brewiarz włączamy się w wielką modlitwę Kościoła, bowiem Liturgię godzin na całym świecie odmawiają tysiące duchownych i świeckich. To „wspaniały sposób na spędzenie części czasu, jaki poświęcasz na adorację – zachęca autor 21 sposobów modlitewnego uwielbienia – odmów po prostu dowolną część brewiarza przed Najświętszym Sakramentem i pozwól Panu, aby mówił do ciebie poprzez ten fragment”.

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.