Aktualności

Nie tylko dla dzieciaków

P – J – J

(pi – dżej – dżej)

 

W IV Niedzielę Wielkiego Postu, czyli Niedzielę „Laetare” (niedzielę radości), zapraszaliśmy do udziału w specjalnej misji: Misja „Modlitwa”. W skrócie 40 + 40 + 40, ponieważ obraz Przemienienia Pańskiego ukrywa trzy „czterdziestki” (Jezus czterdzieści dni pości na pustyni; Mojżesz otrzymuje tablice Przymierza i modli się przez czterdzieści dni i nocy na Górze Synaj, i wreszcie Eliasz,  czterdzieści dni i nocy idzie na górę Horeb). Nasze parafialne wyzwanie było proste: 120 osób, które przez trzy dni podejmują kwadrans modlitewny (40 osób w poniedziałek, 40 osób we wtorek oraz 40 osób w środę), tzn. odmawiają jeden dziesiątek różańca świętego oraz czytają jeden rozdział z ewangelii.

Do tej akcji modlitewnej (a warto ją kontynuować) dodajmy osobliwy pomysł, któremu patronują bohaterowie z Góry Przemienienia: Pięciu Ludzi Ulepionych Z Ognia (czyli Mojżesz i Eliasz oraz Piotr, Jakub i Jan). Mojżesz i Eliasz „wystąpili” już projekcie „40 + 40 + 40” , więc teraz kolej na pozostałą trójkę… na apostołów Piotra, Jakuba i Jana.

Nie tylko dzieciaki, ale wszystkich pragnących pogłębić swoją znajomość listów apostolskich, zapraszamy do udziału w PJJ (Pi-Dżej-Dżej, czyli Piotrek – Jakub – Jan), naszej Parafialnej Grze, która stanowi rozwinięcie znanej zabawy: „Kamień – Papier – Nożyce”. Szymon Piotr wcieli się w rolę kamienia (to on jest skałą), apostoł Jakub otrzyma do dyspozycji nożyczki (w swoim liście odgraża się tym, którzy za dużo gadają i radzi, by trzymać język za zębami), a Janowi pozostaje kawałek papieru (przecież napisał najwięcej z całej trójki, Apokalipsę, trzy listy i ewangelię).

 

PIOTREK – JAKUB – JAN

Kamień – Nożyce – Papier

 

Refren do parafialnej gry ulega drobnej korekcie: powtarzamy w wyliczance „Piotrek – Piotrek – Jakub – Jan”, ale gesty pozostają te same (kamień – nożyczki – papier). Walczymy oczywiście w parach, a zwycięzcą jest zdobywca 7 punktów. Każde trzy wygrane dają 1 punkt, może on być podwojony, jeżeli odpowiemy poprawnie, który apostoł jest autorem jednego z poniższych cytatów…

 

Teksty Apostołów, które pozwalają zyskać dodatkowe punkty w PJJ:

(nasz przeciwnik czyta dowolnie wybrany tekst,

a do nas należy wskazać właściwego apostoła)

 

JAN – 1 JPierwszy List świętego Jana

Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności (1, 5)

Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą ( 3, 18)

Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością (4, 8)

W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk (4, 18)

Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi (4, 20)

 

PIOTR – 2 PDrugi List świętego Piotra

Bardziej jeszcze, bracia, starajcie się umocnić wasze powołanie i wybór! To bowiem czyniąc, nie upadniecie nigdy (1, 10)

To jest mój Syn umiłowany, w którym mam upodobanie (1, 17)

Nie z woli ludzkiej zostało kiedyś przyniesione proroctwo, ale kierowani Duchem Świętym mówili od Boga święci ludzie (1, 21)

Spełniło się to, o czym słusznie mówi przysłowie: „Pies powrócił do tego, co zwymiotował, a świnia umyta – do tarzania się w błocie” (2, 22)

Jeden dzień u Pana jest jak tysiąc lat, a tysiąc lat jak jeden dzień (…) Pan jest cierpliwy w stosunku do was. Nie chce bowiem niektórych zgubić, ale wszystkich chce doprowadzić do nawrócenia (3, 8-9)

 

JAKUB – JKList świętego Jakuba

Jeśli komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając, a na pewno ją otrzyma (1, 5)

Wiara bez uczynków jest martwa (2, 26)

Bądźcie poddani Bogu, przeciwstawiajcie się natomiast diabłu, a ucieknie od was. Przystąpcie bliżej do Boga, to i On przybliży się do was (4, 7-8)

Nie mówcie: „Dziś albo jutro udamy się do tego oto miasta i spędzimy tam rok” (…) Zamiast tego powinniście mówić: „Jeżeli Pan zechce, a będziemy żyli, zrobimy to lub owo” (4, 13-15)

Bądźcie cierpliwi i umacniajcie serca wasze, bo przyjście Pana jest już bliskie (5, 8)

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.