Nie tylko dla dzieciaków

P – J – J

(pi – dżej – dżej)

Rok temu, w IV Niedzielę Wielkiego Postu, czyli Niedzielę „Laetare” (niedzielę radości), zapraszaliśmy do udziału w specjalnej misji: Misja „Modlitwa”. W skrócie 40 + 40 + 40, ponieważ obraz Przemienienia Pańskiego ukrywa trzy „czterdziestki” (Jezus czterdzieści dni pości na pustyni; Mojżesz otrzymuje tablice Przymierza i modli się przez czterdzieści dni i nocy na Górze Synaj, i wreszcie Eliasz,  czterdzieści dni i nocy idzie na górę Horeb). Nasze parafialne wyzwanie było proste: 120 osób, które przez trzy dni podejmują kwadrans modlitewny (40 osób w poniedziałek, 40 osób we wtorek oraz 40 osób w środę), tzn. odmawiają jeden dziesiątek różańca świętego oraz czytają jeden rozdział z ewangelii.

Do tej akcji modlitewnej (a warto ją kontynuować) dodajmy osobliwy pomysł, któremu patronują bohaterowie z Góry Przemienienia: Pięciu Ludzi Ulepionych Z Ognia (czyli Mojżesz i Eliasz oraz Piotr, Jakub i Jan). Mojżesz i Eliasz „wystąpili” już projekcie „40 + 40 + 40” , więc teraz kolej na pozostałą trójkę… na apostołów Piotra, Jakuba i Jana.

Nie tylko dzieciaki, ale wszystkich pragnących pogłębić swoją znajomość listów apostolskich, zapraszamy do udziału w PJJ (Pi-Dżej-Dżej, czyli Piotrek – Jakub – Jan), naszej Parafialnej Grze, która stanowi rozwinięcie znanej zabawy: „Kamień – Papier – Nożyce”. Szymon Piotr wcieli się w rolę kamienia (to on jest skałą), apostoł Jakub otrzyma do dyspozycji nożyczki (w swoim liście odgraża się tym, którzy za dużo gadają i radzi, by trzymać język za zębami), a Janowi pozostaje kawałek papieru (przecież napisał najwięcej z całej trójki, Apokalipsę, trzy listy i ewangelię).

PIOTREK – JAKUB – JAN

Kamień – Nożyce – Papier

Refren do parafialnej gry ulega drobnej korekcie: powtarzamy w wyliczance „Piotrek – Piotrek – Jakub – Jan”, ale gesty pozostają te same (kamień – nożyczki – papier). Walczymy oczywiście w parach, a zwycięzcą jest zdobywca 7 punktów. Każde trzy wygrane dają 1 punkt, może on być podwojony, jeżeli odpowiemy poprawnie, który apostoł jest autorem jednego z poniższych cytatów…

Teksty Apostołów, które pozwalają zyskać dodatkowe punkty w PJJ:

(nasz przeciwnik czyta dowolnie wybrany tekst,

a do nas należy wskazać właściwego apostoła)

JAN – 1 JPierwszy List świętego Jana

Bóg jest światłością i nie ma w Nim żadnej ciemności (1, 5)

Nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą ( 3, 18)

Kto nie miłuje, nie zna Boga, bo Bóg jest miłością (4, 8)

W miłości nie ma lęku, lecz doskonała miłość usuwa lęk (4, 18)

Kto nie miłuje brata swego, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi (4, 20)