Aktualności

Otwarcie Domu św. Jana Pawła II na Pietraszkach

We wtorek, 29 grudnia 2020 r. Biskup Kielecki Jan Piotrowski dokonał poświęcenia i otwarcia Domu św. Jana Pawła II, który powstał na terenie naszej parafii – przy ul. Pietraszki. W ośrodku powstał Zakład Aktywności Zawodowej dla osób niepełnosprawnych, którzy będą pracowali w pracowni pszczelarskiej, ogrodniczej, cukierniczej i rękodzielnictwa.

Uroczyste otwarcie zainaugurowała Msza św. pod przewodnictwem Biskupa Kieleckiego Jana Piotrowskiego odprawiona w kaplicy przy Domu św. Jana Pawła II. – Dziś nie robimy nic nadzwyczajnego, jeśli nawet jest to społecznie i zawodowo wielkie zadanie i wyzwanie, ale dajemy tylko dowody i przykład, że rozumiemy kim jest człowiek, niezależnie od jego sprawności fizycznej, umysłowej czy kondycji duchowej – mówił bp Piotrowski.

W homilii Biskup Kielecki przypomniał historię przez lata opuszczonego budynku. – Dla wielu osób tu dziś obecnych ten dom nie był znany. Kompleks w Pietraszkach, złożony z budynku głównego, kaplicy i sali gimnastycznej powstał w 1939 r. Miał być siedzibą Katolickiego Uniwersytetu Ludowego, ale plany zniweczył wybuch drugiej wojny światowej, bo Niemcy urządzili tu siedzibę swojego garnizonu. Wprawdzie po wojnie przez pięć lat pracowały tutaj siostry albertynki, prowadząc placówkę medyczno-socjalną, ale już w 1950 roku został przejęty przez władze komunistyczne, które utworzyły tu szpital dla chorych na gruźlicę. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych kompleks zwrócono diecezji kieleckiej. Od kilku miesięcy trwają tutaj intensywne prace porządkujące, aby to był dom świadczący to co dobre poprzez pracę i rehabilitację osobom, które tego potrzebują – podkreślił bp Jan Piotrowski i przypomniał kto jest patronem tego miejsca.

– Ten dom zaczyna swoją nową historię pod patronatem św. Jana Pawła II. Tenże papież, tak bardzo ceniący godność osoby ludzkiej w jej naturze, prawach i przywilejach, pisał kiedyś, że „byłoby rzeczą w najwyższym stopniu niegodną człowieka i zaprzeczeniem wspólnego człowieczeństwa, gdyby dopuszczało się do życia społecznego, a więc także do pracy, tylko osoby pełnosprawne, gdyż w ten sposób popadałoby się w niebezpieczną formę dyskryminację słabych i chorych ze strony silnych i zdrowych” – cytował Pasterz naszej diecezji.

Biskup Jan Piotrowski zwrócił także uwagę, jak wielkie znaczenie ma właściwa pomoc udzielana osobom niepełnosprawnym. – Dziś nie robimy nic nadzwyczajnego, jeśli nawet jest to społecznie i zawodowo wielkie zadanie i wyzwanie, ale dajemy tylko dowody i przykład, że rozumiemy kim jest człowiek, niezależnie od jego sprawności fizycznej, umysłowej czy kondycji duchowej. Obłuda świata w tym względzie jest wyrafinowana, a tu potrzeba po prostu prawdy, ewangelicznej miłości oraz sprawiedliwości społecznej. Wtedy nie chodzi się w ciemnościach obojętności i pogardy, ale widzi się potrzeby drugiego człowieka.

Jak mówi inicjator powstania tego miejsca i prezes Fundacji Gramy z Tobą, ks. prof. Witold Janocha, jego pragnieniem jest stworzenie tutaj prawdziwego domu. – Chcemy, żeby to był ośrodek, w którym będą dokonywały się prawdziwe dzieła. Pierwszym z nich jest założenie Zakładu Aktywności Zawodowej dla osób z niepełnosprawnością. Dziś, po wielu miesiącach bardzo trudnej i ciężkiej pracy, próbujemy rozpocząć tę działalność – podkreśla ks. Janocha.

W zakładzie znajdzie pracę trzydzieści osób. Będą tam funkcjonowały cztery pracownie specjalistyczne. Jedna z nich to ogród ziołowy. – Stanie się on również polem do kształcenia dzieci i młodzieży. Pracownicy będą uprawiali zioła i tworzyli na ich bazie specjalne produkty. W Pietraszkach znajdziemy także pracownię rękodzieła, której efekty postaramy się sprzedawać. Kupiliśmy także ule i sprzęt do stworzenia pasieki i produkcji własnego lodu. Powstanie tutaj również ciastkarnia – dodaje ks. Witold Janocha.

tekst za: em.kielce.pl

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.