RCE 2024

RODZINNE CZYTANIE EWANGELII

OSIEM TYGODNI „NIE TYLKO DLA TEOFILA”

24 spotkania ze Świętym Łukaszem

Nowy rok, nowy 2024 rok…

Ten nowy rok rozpocznijmy Rodzinnym Czytaniem Ewangelii.

Skoro rok 2024, więc zapraszamy do lektury 24 rozdziałów Ewangelii Świętego Łukasza…!

Rodzinne Czytanie Ewangelii: aby światło Bożego Słowa zamieszkało w nas i przemieniało nasze rodziny.

I.

Proponujemy, aby (nie oglądając się na innych) od 1 stycznia zaplanować osiem kolejnych tygodni ze Świętym Łukaszem.

Możecie to zrobić „po swojemu”, ale… nasz plan wydaje się dość oczywisty:

Rodzinne Czytanie Ewangelii to kolejne trzy dni czytania Ewangelii w każdym tygodniu oraz następne trzy dni tygodnia przeznaczone na refleksję.

II.

Czytamy jeden rozdział w poniedziałek, drugi we wtorek i trzeci w środę, aby od czwartku do soboty próbować żyć tym, co odkryliśmy w Ewangelii.

W poniedziałek do czytania wybieramy najlepiej czytającą osobę, a potem rodzinnie odmawiamy jedną Zdrowaśkę (a nawet dwie),

we wtorek wybieramy do czytania jeden werset, który wydaje się nam najważniejszy w drugim rozdziale… a potem odmawiamy cały dziesiątek różańca. Po kolei, kolejna osoba jedną Zdrowaśkę… w pięcioosobowej rodzinie to będą dwie kolejki zdrowaśkowe:)

a w środę odczytujemy kolejne wersety następnego, trzeciego, rozdziału (wszyscy, werset po wersecie – osoba po osobie).

III.

Każdy z ośmiu tygodni składa się zatem z trzech dni czytania oraz trzech dni refleksji.

Nie zapominajmy o świętowaniu niedzieli. Rodzinna Msza Święta doda nam sił do tego, by nasze chrześcijańskie życie było piękne i prawdziwe.

W ciągu ośmiu tygodni, czyli po dwóch miesiącach RCE (Rodzinnego Czytania Ewangelii), każdy z nas stanie się „Łukaszem”, a nawet Świętym Łukaszem, który swoim słowem potrafi uleczyć smutek ludzkich serc. Każda osoba w rodzinie zyska prawo do dopisania sobie „Łukasza” jako trzeciego czy czwartego imienia.

Coś jeszcze …? Oczywiście! W marcu sporządzamy swój portret rodzinny (duchowy portret, rzecz jasna), wszak Święty Łukasz był malarzem, a w maju organizujemy parafialne podsumowanie Rodzinnego Czytania Ewangelii.

W maju…? No tak, maj to miesiąc poświęcony Matce Bożej, a całe Jej życie – zacytujmy Ewangelię Świętego Łukasza – to wielkie… MAGNIFICAT!

Równie dobrze możemy zacząć 1 lutego, 1 marca albo 1 kwietnia (w Prima aprilis). Albo w roku 2025, 2026, 2027… Każda data jest dobra na dobre i święte działania… ale czemu odkładać na jutro to, co można zrobić już dzisiaj. 1 stycznia 2024 to naprawdę dobra data!

Rodzinne manewry z Pismem Świętym…? Tak jest: RCE dla każdego!