Różaniec gregoriański

Skoro istnieją Msze gregoriańskie, musi zatem istnieć różaniec gregoriański – powiedział Pewien Sympatyczny Wojownik Maryi i uśmiechnął się. Chyba nie do mnie, ale w stronię Nieba.

No tak, pomyślałem, istnieje różaniec rodzinny, różaniec fatimski, Jerycho różańcowe, więc po cóż nam jeszcze jakiś różaniec gregoriański?

Skoro odprawiamy Msze gregoriańskie za Naszych Zmarłych, skoro istnieją Msze gregoriańskie za Dusze Czyśćcowe, to odmawianie przez trzydzieści dni modlitwy różańcowej w intencji kogoś, kogo kochamy, a kto już zakończył wędrówkę przez ten świat, to dobra i zbawienna myśl – Wojownik uśmiechnął się po raz wtóry. – Różaniec rodzinny to nie tylko październik. Wyobraź sobie, że w czerwcu umiera ktoś z Twojej rodziny… Wiadomo, jest ból, cierpienie, pogrzeb, ale też modlitwa i wiara, i chrześcijański optymizm. Powierzacie Zmarłego w modlitwie Najświętszemu Sercu Jezusa, a potem… rodzinnie modlicie się w jego intencji. Codziennie zapalasz świecę i  w gronie rodziny odmawiasz różaniec, a po trzydziestu dniach tę świecę, która płonęła w Waszym domu podczas wspólnej modlitwy, zapalasz na cmentarzu, na grobie swojego zmarłego.

– Całkiem katolicki ten projekt różańcowy, pomyślałem, a potem jeszcze pojawiła się inna myśl, iż takie rodzinne „różańcowanie” wprowadza nas w tajemnicę Świętych Obcowania.

Wojownik Maryi uśmiechnął się po raz trzeci i – jakby odczytał coś w moich myślach – powiedział:

– Ach, skoro istnieją Msze gregoriańskie, musi zatem istnieć różaniec gregoriański, rodzinny różaniec gregoriański… Ale nam tak naprawdę zależy na tym, byś zaczął się modlić różańcem wieczystym.