Rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne

W Wielki Czwartek, 1 kwietnia 2021 r. Mszą Świętą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Święte Triduum Paschalne Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa – jedno wielkie święto „Pascha”. Mszy św. przewodniczył ks. Proboszcz w koncelebrze z księżmi wikariuszami.

W czasie hymnu „Chwała na wysokości Bogu” dzwoniły wszystkie dzwony i dzwonki, które odtąd zamilkły, aż do Wielkiej Soboty, kiedy ogłoszą nam radość ze Zmartwychwstania.

Tegoroczne obchody Wieczerzy Pańskiej były nieco inne niż zwykle. W związku z epidemią koronawirusa w Eucharystii uczestniczyła mniejsza grupa wiernych (według aktualnych wskazań), nie było również tradycyjnego obmycia nóg.

W homilii ks. Proboszcz mówił m.in. o Koronce do Chrystusa Króla (jej tekst znajdziemy w osobnym artykule).

Podczas Liturgii Eucharystycznej użyto I Modlitwy Eucharystycznej – tzw. Kanonu rzymskiego, który ma bardzo uroczystą oprawę.

Na zakończenie Mszy św. Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, gdzie rozpoczęła się adoracja.

Po zakończeniu ceremonii nastąpiło obnażenie ołtarza, które oznacza cierpiącego Chrystusa, który wyzuł się wszystkiego.

Foto: Sławomir Mazur

Zapraszamy na adorację przy Ciemnicy