Aktualności

Viva Cristo Rey!

Błogosławiony KS. MIGUEL PRO (1891-1927), którego rocznicę śmierci dzisiaj obchodzimy (jezuita został rozstrzelany 23 listopada 1927 r.), jest wspaniałym przykładem odwagi i radości w obliczu prześladowań.

Kiedy bł. Miguel miał dziewiętnaście lat, wstawał nad ranem, by obserwować gwiazdy na niebie. Doświadczenie piękna stworzonego przez Boga zachęciło go do podjęcia refleksji o powołaniu do kapłaństwa, a także… było przyczyną niewyspania sąsiadów, gdyż zdarzało mu się krzyknąć: ¡Viva Mi Padre Dios, Stworzycielu takiego piękna! Poczekaj, mała gwiazdko – lub duża – aż zobaczysz, jak cię prześcignę, zostawiając ślad na niebie.

Podczas meksykańskiego powstania Cristeros (tzw. Cristiada) na podstawie fałszywych oskarżeń ks. Pro został skazany na śmierć. W zamyśle rządu egzekucja miała mieć wymiar pokazowy, aby zniechęcić i zastraszyć katolików, zaproszono więc reporterów. Jezuita z różańcem w jednej ręce i krzyżem w drugiej krzyknął przed śmiercią „Viva Cristo Rey!” (Niech żyje Chrystus Król!). W procesji pogrzebowej uczestniczyło dziesiątki tysięcy ludzi, a jego śmierć dała katolikom jeszcze więcej energii do walki w obronie wiary.

Czytając listy meksykańskiego jezuity odkrywamy, że łączył w sobie niewzruszoną wiarę z zaraźliwym poczuciem humoru – potrafił śmiać się złu w twarz: Widzę rękę Boga wyraźnie we wszystkim, tak wyraźnie, że niemal obawiam się, że jednak mnie nie zabiją. To byłaby dla mnie porażka. Wzdycham już, by pójść do nieba i grać na gitarze z moim aniołem stróżem.

Dzisiaj nadal inspiruje… o czym świadczy piosenka Jacoba Rudda:

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.