Aktualności

W oczekiwaniu na zmartwychwstanie

Wielka Sobota jest dniem czuwania modlitewnego przy Grobie Pańskim. Do południa błogosławiliśmy pokarmy na stół wielkanocny. O godz. 19.00 rozpoczęła się Wigilia Paschalna, najważniejsza celebracja roku liturgicznego, której przewodniczył ks. Michał.

Wieczorne obrzędy rozpoczęły się przed kościołem – przy ognisku, gdzie został poświęcony ogień i nowy Paschał symbolizujący Zmartwychwstałego Chrystusa. W czasie Liturgii Światła ks. Michał wniósł do ciemnego kościoła zapalony Paschał. Po drugim odśpiewaniu „Światło Chrystusa” wszyscy wierni odpalili od niego swoje świece. Po intronizacji Paschału i okadzeniu go wysłuchaliśmy Orędzia Wielkanocnego „Exultet”.

Następnie rozpoczęła się Liturgia Słowa. Wysłuchaliśmy trzech czytań ze Starego Testamentu i dwóch z Nowego Testamentu (w tym Ewangelii). Czytania proklamowane były przez członków Oazy Rodzin.

Po ostatnim czytaniu ze Starego Testamentu główny celebrans zaintonował hymn: „Chwała na wysokości Bogu”. Rozdzwoniły się wtedy wszystkie dzwony i dzwonki oznajmiając, że Chrystus Zmartwychwstał! W tym czasie Pan Kościelny Czesław zapalił od Paschału świece ołtarzowe – symbolizuje to przejście ze Starego do Nowego Testamentu.

Po homilii, którą wygłosił ks. Proboszcz, rozpoczęła się Liturgia Chrzcielna. Najpierw wzywaliśmy wstawiennictwa Wszystkich Świętych w Litanii ku ich czci, następnie główny celebrans pobłogosławił wodę chrzcielną i wszyscy z zapalonymi świecami odnowili Przyrzeczenia chrzcielne.

Ostatnią częścią celebracji Wigilii Paschalnej była Liturgia Eucharystyczna – szczytowy moment świętowania Wielkiej Nocy. Msza św. zakończyła się uroczystym błogosławieństwem i rozesłaniem z podwójnym wezwaniem „Alleluja”.

Po Wigilii Paschalnej – zgodnie z tradycją – podjęliśmy dalsze czuwanie przy Grobie Pańskim, które już odbywało się w radości, bowiem Chrystus zmartwychwstał!

Foto: Jakub Węgrzyn

 

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.