Wyniki konkursu literackiego D – C – D „Jeden z Dwudziestu”

Dla wszystkich Uczestników konkursu literackiego D – C – D „Jeden z Dwudziestu” mamy dwie informacje: jedną dobrą oraz jedną złą. Zacznijmy od złej: pierwsza edycja D – C – D dobiegła końca! Uczestnicy spisali się dzielnie, chociaż… No właśnie!

Zabrakło popisów poetyckich (tzn. „ciągów dalszych”), od których autor wylosowanego wiersza zzieleniałby z zazdrości, a Pegaz zdębiał ze zdumienia. Siedmiolatek lepszy od Miłosza…? Czemu nie, poezja nie jest sprawą metryki!

Zabrakło kontynuacji epickich, w których poezja zostałaby poddana prozatorskiej rewizji – w przebraniu dziennikarza „New York Times” pojawia się Murakami, Pamuk albo Akunin (czy też nasz dobry Sienkiewicz), by „zrobić” wywiad z autorem wylosowanego wiersza!

Zabrakło wreszcie żywiołu dramatycznego – na ringu, zamiast na scenie, pojawia się Bohater Liryczny, który ma tylko jeden cel: pragnie znokautować legendarny Podmiot Liryczny!

Tego wszystkiego zabrakło, ale przecież… to była pierwsza edycja!

Następnym razem pójdzie lepiej…

Czy ktoś powiedział, że miała być również dobra wiadomość? Owszem. Dobre wieści poniżej:

lista uczestników jest zarazem listą zwycięzców. Spotkanie z poezją w Naszym Covidowym Świecie to znakomita sprawa. A pisanie „dalszego ciągu” stanowi niekończącą się historię, do której dopisać można wciąż nowe wersje. Wszystkim zatem gratulujemy – i do spotkania znów! Niechaj codziennej poezji cudowności nie przesłoni Wam cień prozy – bo byłby to prawdziwy dramat! I niechaj prowadzą Was anioły Rilkego, Eliota i Norwida – anioły poetyckiego piękna!

Tutaj następują podpisy – obowiązkowo nieczytelne –

Trójki Jurorów D – C – D:

Małgorzata PEROŃ
Marcin DZIKOWSKI
Ks. Stefan RADZISZEWSKI

(wszyscy z tytułem doktora filologii polskiej)

Lista Zwycięskich Uczestników

MAJA ZIELIŃSKA

IZA ŻAK

OLIWIA ŻAK

Do kilku osób – oczywiście wybranych losowo – powędrują pakiety książkowe.
Cierpliwości… nie od razu Kielce zbudowano.