Aktualności

Zagadka „po nieszporach” (4)

31 lipca wspominaliśmy w liturgii św. Ignacego z Loyoli. I jeszcze kilku innych Świętych i Błogosławionych. Święty Ignacy uczył, iż ten robi najwięcej, kto robi dobrze jedną rzecz. Jednak to nie założyciel jezuitów jest autorem maksymy, w której słychać echo Ewangelii Świętego Mateusza: sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego (13, 43). Kto zatem zapisał poniższe słowa o cierpieniu, odwadze i łasce…?

Nie bójmy się cierpieć. Bóg daje nam zawsze dokładnie tyle odwagi, co cierpienia. A kiedy skończy się cierpienie, pojawi się łaska. (…) Bóg jest jak słońce. Nie zastraszy mnie ani wiatr, ani gęste chmury.  To tylko krótka chwila przed momentem, gdy zza chmur wyłoni się moje ukochane słoneczko.

Autorką modlitwy jest Siostra Zdenka (Zdzisława) Schelingowa (+31 lipca 1916), Słowaczka ze Zgromadzenia Miłosiernych Sióstr Świętego Krzyża; 14 września 2003 roku w Bratysławie św. Jan Paweł II wprowadził siostrę Zdzisławę, wraz z biskupem Wasylem Hopko, do grona błogosławionych. Jak mówił, zostali oni poddani niesprawiedliwemu procesowi i otrzymali niesłuszny wyrok, zaznali tortur, poniżenia, samotności i ponieśli śmierć. Krzyż stał się dla nich drogą, która doprowadziła ich do życia, źródłem mocy i nadziei, próbą miłości Boga i człowieka. Najwyższe kompetencje hagiograficzne we wczorajszym konkursie wykazał ks. Adam, rektor naszego WSD w Kielcach. Magnificencji serdecznie gratulujemy!

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.