Zagadka „po nieszporach” (4)

31 lipca wspominaliśmy w liturgii św. Ignacego z Loyoli. I jeszcze kilku innych Świętych i Błogosławionych. Święty Ignacy uczył, iż ten robi najwięcej, kto robi dobrze jedną rzecz. Jednak to nie założyciel jezuitów jest autorem maksymy, w której słychać echo Ewangelii Świętego Mateusza: sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego (13, 43). Kto zatem zapisał poniższe słowa o cierpieniu, odwadze i łasce…?

Nie bójmy się cierpieć. Bóg daje nam zawsze dokładnie tyle odwagi, co cierpienia. A kiedy skończy się cierpienie, pojawi się łaska. (…) Bóg jest jak słońce. Nie zastraszy mnie ani wiatr, ani gęste chmury.  To tylko krótka chwila przed momentem, gdy zza chmur wyłoni się moje ukochane słoneczko.

Autorką modlitwy jest Siostra Zdenka (Zdzisława) Schelingowa (+31 lipca 1916), Słowaczka ze Zgromadzenia Miłosiernych Sióstr Świętego Krzyża; 14 września 2003 roku w Bratysławie św. Jan Paweł II wprowadził siostrę Zdzisławę, wraz z biskupem Wasylem Hopko, do grona błogosławionych. Jak mówił, zostali oni poddani niesprawiedliwemu procesowi i otrzymali niesłuszny wyrok, zaznali tortur, poniżenia, samotności i ponieśli śmierć. Krzyż stał się dla nich drogą, która doprowadziła ich do życia, źródłem mocy i nadziei, próbą miłości Boga i człowieka. Najwyższe kompetencje hagiograficzne we wczorajszym konkursie wykazał ks. Adam, rektor naszego WSD w Kielcach. Magnificencji serdecznie gratulujemy!