Aktualności

Zakończenie Roku Szkolnego z Nuncjuszem

We wtorek, 22 czerwca 2021 r. gościliśmy w naszej parafii Księdza Arcybiskupa Henryka Jagodzińskiego – Nuncjusza Apostolskiego w Ghanie.

Przed godziną 16.00 Ksiądz Arcybiskup wraz z kapłanami modlił się w starym kościele. Został także przywitany na naszej białogońskiej ziemi pięknym storczykiem.

W związku z wizytą Dostojnego Gościa w zakrystii nowego kościoła powstało tymczasowe studio Diecezjalnego Radia eM Kielce (107,9 FM), które kilka razy łączyło się z Białogonem w audycji „na żywo”.

   > Radio eM na Białogonie

O godzinie 17.00 rozpoczęła się uroczysta Msza święta na zakończenie Roku Szkolnego i Katechetycznego. Przed Mszą Ksiądz Arcybiskup dokonał poświęcenia kapliczki św. Joanny Beretta Molli, która stanęła przy wejściu do kancelarii parafialnej.

  

To był wyjątkowy dzień dla całej wspólnoty parafialnej. Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Henryka Jagodzińskiego zgromadziła w kościele uczniów, ale również ich rodziców i nauczycieli. Wszystkich w świątyni powitał ks. proboszcz Stefan Radziszewski.

 

W procesji na wejście uczestniczyły dzieci, które niosły pomarańcze zerwane z… drzewka akacjowego. Symbolizowało „paradise country”, czyli określenie Ghany, o której mówił w swojej homilii arcybiskup.

– Ghana wyróżnia się spośród innych krajów afrykańskich dobrymi warunkami życia zarówno geograficznymi, jak i ekonomicznymi. Pierwszy raj stworzył Pan Bóg, ale rajski kraj staramy się tworzyć my. Od nas zależy jak ten nasz kraj będzie wyglądało. Żeby zbudować jakikolwiek kraj i zacząć jego rozwój, a także dbać o przyszłość potrzebne jest przygotowanie do tego zadania – mówił Nuncjusz Apostolski w Ghanie i dodał: – To przygotowanie zdobywamy w szkole, dlatego tak ważne jest to, jak podchodzimy do naszych obowiązków szkolnych, jak przykładamy się do nauki i jak czerpiemy z tego skarbca wiedzy, który jest przed nami otwarty w szkole.

Arcybiskup opowiedział także historię o. Remigiusza Franciszka Ksawerego, irlandzkiego misjonarza w Ghanie.

Po Mszy świętej odbyło się wystawienie Najświętszego Sakramentu i nabożeństwo czerwcowe. Na koniec Ksiądz Arcybiskup udzielił błogosławieństwa.

Foto: Sławomir Mazur

    > Relacja na stronie Radia eM

 

 • Liturgia dnia

 • Msze Święte

  W niedziele i święta:
  8.00, 10.00, 12.00 i 17.00
  W tygodniu:
  17.00

 • Spowiedź

  codziennie 30 min. przed Mszą świętą

  w niedziele – w czasie Mszy świętej

 • Kancelaria Parafialna

  Najlepiej po prostu przyjść na Mszę świętą o godz. 17:00. Po liturgii pomodlić się jeszcze chwilę jakąś „białogońską” modlitwą, np. PRZEMIEŃ NAS, PANIE,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU,/ PRZEMIEŃ NAS, PANIE JEZU CHRYSTE,/ I ZMIŁUJ SIĘ NAD NAMI, a potem śmiało wkroczyć do zakrystii… Znajdziemy tam jakiegoś pomocnego duszpasterza. Gdyby nikt nie nie okazał nam zainteresowania, to zawsze można sięgnąć po tajemniczą i niezawodną broń: zawołać „SOLO DIOS BASTA”, to na pewno poskutkuje!
  (wejście do kancelarii od ul. Fredry, obok zielonej kapliczki Świętej Joanny Beretty Molli)

 • RSS Diecezja Kielecka

 • Polecane

 • Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.